3 dolog, amit tilos megenni a lejárati dátum után, mert komoly gondot okozhat
A lejárati idő fontos ezeket mindig érdemes ellenőrizni. Vannak élelmiszerek amelyek 1-2 nappal a szavatossági idő lejárta után is fogyaszthatóak, nem lesz semmi bajunk tőle. De bizony van jó néhány élelmiszer amit szigorúan tilos megenni a szavatossági idő lejárta után. Néhányat most megmutatunk, íme:
Krémes sajtok
A szavatossági időt a lágy sajtok esetében szigorúan tartsuk be, ha a feltüntetett dátum lejárt már ne fogyasszuk el. A krémes sajtok ( ricotta, kecskesajt )könnyen a baktériumok és a penész célpontjává válhatnak. Éppen ezért ha már lejárt, ne együk meg és főzéshez se használjuk fel. Felbontás után célszerű egy-két napon belül elfogyasztani.
Felvágottak
Ha a felvágottas pultból válogatunk fontos tudnunk, hogy ezek a húsáruk általában 3-5 napig fogyaszthatóak. Minél rövidebb időn belül fogyasszuk el. A liszteria nevű baktérium sajnos még a hűtőben is képes szaporodni, amely hasfájást, hasmenést okozhat. Érdemes ha tehetjük inkább vákuum csomagot felvágottat venni.
Zöldségek
A zöldségekkel is érdemes körültekintőnek lennünk. A vásárlástól számított három napon belül javasolt elfogyasztani a zacskós és sima változatot is, mert levet eresztenek, erjedni kezdhetnek. Semmiképp ne együk meg, ha már nem friss!
Ételek, amik a lejárati idő után is ehetők
Biztos megesett már sok mindenkivel, hogy megfeledkezik a kamra felső polcán, konyhaszekrényben tartott konzervről, tésztáról. Ahogy az is, hogy felhalmoz egy nagyobb készletet valamiből (mert mondjuk akciós volt) aminek lejár a szavatossága.
A jó hír viszont az, hogy a tartós élelmiszerek egy részét a lejárat után is megehetjük, ha bontatlan csomagolásban, a gyártó ajánlása szerint tároljuk.Persze első lépésben mindig ellenőrizzük, ha elváltozást észlelünk, akkor dobjuk ki, ám, ha mindent rendben találunk, akár fel is használhatjuk.Mutatjuk is melyek ezek az élelmiszerek:-olaj, só, puding, kakaó, rizs, száraztészta, édességek.
A jelölések
Az élelmiszereken általában kétféle kifejezés jelzi az eltarthatóságot. Minőségét megőrzi és a fogyasztható.
Minőségét megőrzi: A hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található dátum azt az időtartamot jelenti, ameddig elvárhatjuk, hogy az élelmiszer a garantált minőséget hozza. Az adott dátum után minőségükből veszíthetnek, de ez nem jelenti azt, hogy nem fogyaszthatók. Ezeket a dátumokat mindig a gyártók állapítják meg.
Fogyasztható: Ezt a jelölést általában a gyorsan romló élelmiszerek (tejtermékek, felvágottak, hidegkonyhai saláták) esetén találjuk a csomagoláson. A megjelölt dátum után a fogyasztásuk nem javasolt, hiszen komoly egészségügyi problémát okozhatnak.