Az ánizs gyógyhatású fűszer. Segíthet az emésztésen és a köhögésen.

Az ánizs elsősorban aromás fűszerként ismert, fűszeres-édes ízű és aromájú, édesgyökérre emlékeztető fűszer. Az ánizs azonban kiváló gyógyászati tulajdonságokkal is rendelkezik. A népi gyógyászatban az ánizs teát különösen emésztési problémákra és köhögés csillapítására használják.

Az ánizs izsóp vagy ánizs vagy egyszerűen ánizs (Pimpinella anisum) egy egyéves fűszernövény, amely az édeskömény, a kömény és a kapor rokona. Nyáron virágzik apró fehér virágokkal, és akár 60 cm magasra is megnő. A zöldesszürke, szürkéssárga vagy szürkésbarna terméseket, magokat fűszerként és gyógyszerként használják.

Ánizs mint gyógyszer

Az ánizs melegebb országokból, különösen Egyiptomból, Görögországból és Krétáról terjedt el hozzánk. “Az egyiptomiak már i. e. 1500 körül fűszerként és gyógyszerként használták az ánizs gyümölcseit és leveleit, a görögök köhögés ellen használták, Rómában népszerű afrodiziákum volt, a középkorban pedig Európában a pestis elleni fegyverként használták. Az ánizs fő felhasználási területe a népi gyógyászatban ma a magokból készült tea. Az ánizsos tea különösen emésztési problémák esetén a legjobb. Pozitív hatással van az emésztőrendszerre, erősíti a gyomrot, elősegíti az étvágyat, megszünteti a gyomorgörcsöket és a hányingert. Emellett megakadályozza a puffadást és fokozza az epetermelést” “Az ánizs tea megkönnyíti a köhögést és támogatja a légutak általános egészségét. Kellemesen melengető hatása van, amit a téli hónapokban értékelünk, és természetesen segít az immunitás erősítésében. Az ánizs fogyasztását az elégtelen anyatejtermelésben szenvedő anyáknak is ajánlom. A parázsló magok füstjének belélegzése segít fejfájás esetén.”

Ánizs tea az emésztésért

Összetevők:

1 teáskanál zúzott ánizs
150 ml forró víz

Előkészítés:

Öntsük fel az ánizsmagot vízzel (kissé összetörhetjük), fedjük le, és hagyjuk állni 10-12 percig. (Melegen a tea jobban ízlik.)

Használat:

Emésztési problémák, gyomorpanaszok, étvágytalanság vagy puffadás esetén igyon ánizs teát étkezés előtt naponta kétszer, reggel és este.

Ánizs tea köptetéshez

Összetevők:

1 evőkanál zúzott ánizs
250 ml víz
méz ízlés szerint

Előkészítés:

Az ánizsra öntsünk hideg vizet, forraljuk fel, főzzük 10 percig, majd vegyük ki és csepegtessük le. Ízlés szerint mézzel édesítjük.

A teát naponta kétszer-háromszor melegen fogyassza. A mézes tea hatékonyan segít a száraz köhögésen és a fájó hörgőkön, megkönnyíti a köhögést, naponta háromszor fogyassza.

Ánizs mint fűszer

Az ánizs az egyik legrégebbi fűszer, fűszeres-édes íze az édesgyökérre emlékeztet. Egész vagy őrölt magokat használnak. Alkalmas édes süteményekhez, a mézeskalács fűszerek alkotóeleme, és nem hiányzik a karácsonyi édességekből sem. Kenyérsütéshez, mártások, levesek, különféle halak és húsok ízesítésére, valamint zöldségek és gombák pácolásához használják. Az ánizs számos mediterrán alkoholos ital, például a francia pastis vagy a görög ouzo összetevője.

Házi ánizsos szósz

Összetevők:

60 g durvára tört ánizsmag
1 citrom héja
600 ml vodka vagy más tiszta alkohol
1 durvára tört csillagánizs
400 g cukor
400 ml víz

Előkészítés:

Öntse az ánizsmagot egy üvegbe, adja hozzá a hámozóval vágott sárga citromhéjat, öntse fel az alkohollal, és hagyja állni szobahőmérsékleten három-négy hétig. Rázza fel minden nap. Forraljuk fel a cukrot a vízzel, hogy szirupot kapjunk, és hagyjuk kihűlni. Szűrjük át a macerátumot egy kávéfilteren, és keverjük össze a sziruppal. Öntse kisebb üvegekbe, zárja le, és tárolja hűvös, sötét helyen.