A fahéj kiemelt helyet kap a magyar emberek konyhájában. Kellemes az íze, illata és az aromája, és sokféle ételhez hozzáadhatjuk. Az őszi és téli hideg napokon pedig egy igazi különlegességet, fahéjas teát is készíthetünk belőle. Mutatjuk is, hogy milyen gyógyhatásai vannak ennek a különleges téli és őszi itókának.
A fahéjas tea tele van hasznos vegyületekkel, amelyek különféle előnyökkel járnak az egészségünk szempontjából, beleértve a fogyást, a szív egészségének javítását, a menstruációs görcsök enyhítését, valamint a gyulladás és a vércukorszint csökkentését.
A fahéjtea nagyon sok antioxidánst tartalmaz, amelyek olyan hasznos vegyületek, hogy segítik a jó egészség megőrzését. A fahéj különösen gazdag polifenol nevű antioxidánsokban is. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a fahéjas tea növelheti a szervezet antioxidáns-kapacitását. Ez azért nagyon lényeges, mivel a szabad gyökök károsítják a szervezetet, ami oka lehet a krónikus betegségek létrejöttének. Azonban minél több antioxidánst fogyasztunk, annál kevesebb lesz az esélye ezeknek a betegségeknek.
A vizsgálatok szerint a fahéjban lévő vegyületek csökkenthetik a gyulladásos markerek szintjét is. Ez azért is lehet nagyon előnyös, mivel a gyulladás talaján is nagyon sokféle betegség jöhet létre, beleértve a szívbetegséget is.
A tanulmányok leírása szerint a fahéj csökkentheti a vérnyomást, a trigliceridszintet, illetve a rossz, azaz az LDL-koleszterin szintjét. A fahéj megnövelheti a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét is, ami segít javítani a szív egészségét, mégpedig oly módon, hogy eltávolítja a rossz, azaz az LDL-koleszterint a vérből.
A fahéj – különösen a Cassia-fahéj – kumarin nevű vegyületet is tartalmaz. A kumarin csökkenti az érszűkület és a vérrögképződés kockázatait. A kumarinok túlzott bevitele azonban csökkentheti a májfunkciót és növelheti a vérzés kockázatát is.
A fahéj erős antidiabetikus hatásokat biztosíthat, mégpedig a vércukorszint csökkentésével teszi ezt. A fűszer hasonló mechanizmusokkal bír, mint az inzulinhormon, amely felelős a cukor véráramból szövetekbe történő szállításáért. A fahéjban lévő vegyületek más módon is hozzájárulnak a vércukorszint csökkentéséhez, azáltal, hogy csökkentik az inzulinrezisztenciát, így növelve az inzulin hatékonyságát.
A fahéj lassítja a szénhidrátok lebontását a bélben, ezzel pedig megakadályozza, hogy étkezést követően megemelkedjen a vércukorszint.
A fahéjból készült tea segít a fogyásban is. Számos tanulmány kapcsolta össze a fahéj bevitelét a zsírégetéssel, illetve a derékbőség csökkenésével.
Hogyan készítsünk fahéjas teát? Tegyünk fel forrni 3 csésze vizet, majd adjunk hozzá 3 fahéjrudat. Forraljuk legalább 10 percig, majd vegyük kisebbre a lángot és forraljuk további 5-10 percig. Végül öntsük egy csészébe és már fogyaszthatjuk is. Adhatunk hozzá mézet, pici reszelt gyömbért, de egy kevés narancslevet is. Csakis a fantáziánk szabhatja meg, hogy mivel is ízesítjük a kellemes aromájú fahéjteánkat.