Sokan álmodnak arról, hogy egy napon nyernek a lottón, és ezzel minden gondjuk megoldódik mintegy varázsütésre. Úgy tűnik, vannak azonban kivételek is, akik nem vágynak könnyen szerzett vagyonra.
A 29 éves diák és aktivista, Marlene Engelhorn, egy milliárdos vegyipari vállalat örököse, de ő nem akarja elfogadni a pénzt, mert ez ellenkezne a társadalmi egyenlőséggel kapcsolatos elveivel.
A fiatal nő, aki Bécsben egyetemi hallgató nyelv- és irodalomtudományok szakon, köztudottan a BASF nevű milliomos vegyipari cég alapítóinak leszármazottja. De a legtöbb örökössel ellentétben Marlene nem hajlandó elfogadni az örökségét, ami a cég vagyonának csaknem 90%-át teszi ki.
A BASF 2021-es évi bevétele több mint 79 milliárd dollár volt, így az örökség elfogadása a világ egyik leggazdagabb emberévé tenné a nőt. Ő azonban úgy gondolja, hogy a pénz elfogadása ellenkezne politikai meggyőződéseivel. Marlene ugyanis osztálytudatos mozgalmak vezetéséről ismert.
„Nem nekem kellene eldöntenem, hogy mit kezdek a családom pénzével, amiért én nem dolgoztam meg” – magyarázta.
Marlene tipikus „gazdag lányként” nőtt fel, de úgy érzi, nem érdemli meg ezt a pénzt. Véleménye szerint léteznie kéne egy határnak, és senkinek nem kellene ekkora összegeket felhalmoznia mindaddig, amíg egyenlőtlenség van a világon.
„Nem tudnék boldog lenni. Ez nem akarat, hanem tisztesség kérdése. Nem tettem semmit, hogy megérdemeljem ezt az örökséget. Ez színtiszta szerencse a születés lottójában és véletlen egybeesés” – mondta.
A fiatal nő néhány éve megalapította az AG Steuergerechtigkeit nevű mozgalmat, amely a gazdasági és társadalmi egyenlőségért küzd, ugyanakkor arra biztatja a nagyvagyonok örököseit Európában, hogy mondjanak le a pénzről, és magasabb adókat szabna ki a gazdagokra.
„Mint olyan ember, aki egész életében élvezte a gazdagság előnyeit, tudom, hogy mennyire aszimmetrikus a gazdaságunk, és már egyszerűen nem dőlhetek hátra, és várhatom ölbe tett kézzel, hogy valaki, valahol tegyen valamit ez ellen” – tette hozzá Marlene Engelhorn. Forrás