Azt mondják, hogy a legvarázslatosabb szeretet a nagyszülők unokák iránt érzett szeretete – határtalan, feltétel nélküli és örökkévaló. A szülői felügyelet béklyója nélkül a nagyszülők és az unokák közt gyakran olyan kötődés alakul ki, mint senki más között.
Az Amerikai Egyesült Államok Brigham Young Egyetemének kutatása, amely megvizsgálta a nagyszülők szerepét a gyermekek fejlődésében, megerősítette, amit eddig is minden nagyszülő tudott (vagy legalábbis remélt), hogy a nagyszülők szerepe kulcsfontosságú az unokák boldogságához!
A nagyszülők szerepe kulcsfontosságú az unokák boldogságához!
Nagyszabású kutatás, 408 gyermek részvételével
– Azt akartuk látni, hogy a nagyszülők milyen fontosak a gyermekek számára, ezért számos kérdést feltettünk a nagyszülők fűződő érzelmekkel kapcsolatba” – mondta Jeremy Yorgason tanársegéd. A kutatás során 408 ötödik osztályos gyermeket kérdeztek a nagyszüleikkel való kapcsolatukról, beleértve, hogy tanácsot kapnak-e a fontos döntésekről, és hogy érzik, meg tudják-e beszélni a nagyszüleikkel a problémákat. A kérdéseket egy évvel később újra feltették.
Milyen hatással lehetnek a nagyszülők az unokákra?
Az eredmények azt mutatják, hogy „a nagyszülők és unokáik közötti érzelmi kapcsolat jelentősen befolyásolhatja a gyermekek iskolai, pszichológiai és társadalmi fejlődését.” Amikor a nagyszülők részt vettek az unokáik életében, a gyerekek mind a társadalmi, mind az iskolai életben nagyobb mértékben vettek részt. A kutatók azt is feljegyezték, hogy a gyerekek nagyobb valószínűséggel fejlesztették ki a társadalmi fejlődéshez elengedhetetlen társadalmi-szociális készségeket, például a belső körükhöz tartozó személyekkel kapcsolatban a törődést, az együttérzést és a kedvességet.
A nagyszülők fontosak mind a szülők, mind az unokák számára
„A nagyszülők igen fontosak a szülők számára” – mondta Yorgason, hozzátéve: „Fontos erőforrást jelentenek.” A gyermekek közvetlen családtagjaikon kívüli felnőttekkel való rendszeres kapcsolata azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel képesek magukon kívül másra is gondolni. Az erős nagyszülő-unoka kapcsolat független a jövedelemtől, vagy attól, hogy egyszülős vagy kétszülős háztartásban élt-e a gyermek. Pont azok a nagyszülők, akik nem élnek az unokákkal, érzik úgy, hogy a legerősebb kötelék az unoka és nagyszülei között van.
Ösztönzés a fegyelmezés helyett
Amint azt a tanulmány megjegyzi, lehet, hogy „a nem az unokákkal együtt élő nagyszülők pozitív fejlődésre ösztönzi az unokákat, ahelyett, hogy a negatív viselkedést fegyelmezné … ami különösen fontos a korai serdülőkorban, amikor a szülő-gyermek konfliktus nő.” Yorgarson folytatja: „A nagyszülők olyanok, mint a lelkes önkéntesek, ha probléma merül fel, akkor jönnek és segítenek.”
Konklúzió
Mindent egybevetve, a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy „a gyermekek annál nagyobb önbizalommal rendelkeznek, minél nagyobb a nagyszülők szerete feléjük. Az ilyen érzelmi közelség hosszú távon pozitív hatással van a gyermekek életére, beleértve azt a tiszteletet is, amellyel a gyermekek egy másik személy felé fordulnak.”
Mi a tanulmány üzenete?
A szoros nagyszülõ-unoka viszony mindkét nemzedék számára előnyökkel jár, és a nagyszülő képes változást hozni unokája életébe. Tehát továbbra is szeresd mindennél jobban unokáidat, mert ezzel teszed nekik a legjobbat!