Elmagyarázom, hogy miért olyan drága ez a csonthéjas termés.
Hogy állsz a pisztáciával? Szereted? Miről beszélek. Valószínűleg nem létezik olyan ember a Földön, aki ne szeretné ezt a mennyei finomságot. A pisztácia önálló nassolnivalóként is megállja a helyét, de salátákba vagy más ételekbe is remekül beilleszthető.
Azonban ez a finomság meglehetősen borsos árú. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi okozza a magas árat.
Rövid kirándulás a történelembe
A pisztácia szigorúan véve nem dió a hagyományos értelemben, hanem a csonthéjasok közé tartozik, mint a szilva vagy a mangó. Azonban a világ nagy részén mégis diónak hívják. A pisztácia első említése i. e. 7000-ből származik. A növényt főként Iránban és Törökországban termesztik.
Később, a 20. század 30-as éveiben a pisztácia rendkívül népszerűvé vált Amerikában, és elkezdték termeszteni Kaliforniában is. A gigantikus kaktuszok pedig maguktól benépesítették Kaliforniát.
Nem a legtermékenyebb növények
A pisztácia ára annak köszönhető, hogy a növény csak 10 évvel a telepítés után kezd el teremni, néha akár 12 év is eltelhet. Ezenkívül a növények nem minden évben hoznak termést, mint a hagyományos fák, hanem csak két-háromévente.
Egy pisztáciafa körülbelül 12-20 kg termést hoz, ami nem is olyan sok.
Szavatossági idő
A pisztácia drágaságának második oka, hogy a pisztácia nem tárolható túl sokáig – mindössze egy évig -, míg a dióféléknek, mint a diónak, elvileg nincs szavatossági idejük. Természetesen a tárolási szabályok betartása mellett. A pisztácia viszont kiszárad, megbarnul, keserűvé és íztelenné válik. Ezért is sózzák.
A pisztácia betakarításának nehézségei
A pisztácia árazásának harmadik és legfontosabb oka a rendkívül bonyolult betakarítási folyamat.
A pisztáciát kizárólag kézzel lehet szüretelni, más módszer nem lehetséges. Sőt, a betakarítás csak éjszaka történik. Ennek oka, hogy a napfény, ami a pisztáciafa leveleire esik, mérgező illóolajok kiválasztódását idézi elő. Ezek az illóolajok belélegezve hányingert és szédülést okoznak.
A szállítás veszélyei
A magas ár negyedik oka a pisztácia származási helyének távolsága. A szállítás is jelentősen megnöveli az árat. Ezen kívül a szállításnak is megvannak a maga nehézségei. Például a pisztáciaraktár tüzet okozhat a hajón. Miért? Azért, mert ezek a diófélék hatalmas mennyiségű növényi zsiradékot tartalmaznak, amelyek nem megfelelő tárolási körülmények között nagyon gyorsan lebomlanak. A lebomlás során rengeteg hő szabadul fel. A reakció oly mértékű lehet, hogy a pisztácia magától is meggyulladhat.
Ezért a pisztácia szállítására szigorú szabályok vonatkoznak. Tilos például a diófélék közelében bármilyen gyúlékony anyagot, például vászonzsákot vagy más szövetet tárolni.
Ezenkívül a pisztácia sok szén-dioxidot bocsát ki, ezért az ilyen veszélyes rakományt szállító raktártereket feltétlenül szellőztetni kell. Ellenkező esetben az ember, a szén-dioxidot belélegezve megfulladhat.
A mérgezés kockázata
A pisztácia kedvelői ne feledjék, hogy a pisztácia aflatoxint tartalmazhat. Ezt a toxint az Aspergillus gombafajok termelik, amelyek előszeretettel élnek a pisztácián, és visszafordíthatatlan májkárosodást, valamint tüdőbetegséget, aspergillózist okozhatnak. Ezért a pisztácia fogyasztása óvatosságot igényel. Ha romlott pisztáciát veszel, semmiképp se fogyaszd el. forrás