Egy újszülött kisbaba ellátása sok kiadással jár, és a finn kormány annak tudatában, mekkora terhet ró ez az újdonsült szülőkre, gondoskodik arról, hogy minden várandós anya kaphasson egy ajándékcsomagot, amivel megkönnyíthetik a babavárást. Ez a hagyomány ráadásul már 84 éve létezik.
Az újszülött-csomag egyfajta kezdőkészlet, amiben babaruhák, pelenkák, ágyneműk, babakozmetikumok, játékok is vannak, és egy kis matrac, amivel maga a doboz kisággyá alakítható. A doboz tartalma minden évben változik, de a matrac mindig megtalálható benne, így sok finn kisbabát lehet látni ebben a dobozban szunyókálni országszerte.
Az anyák választhatnak a doboz illetve egy 140 eurós készpénzbeli támogatás között, de a nők 95%-a a dobozt választja, mivel azt sokkal értékesebbnek tartják.
A babadoboz hagyományát 1938-ban vezették be, és akkoriban még csak az alacsonyabb jövedelmű családoknak járt, de 1949-től már bárki megkaphatta azt, mert a készlet rendkívül hasznosnak bizonyult. Az egyetlen kikötés az volt, hogy a kismamának még a terhesség negyedik hónapja előtt el kellett mennie orvoshoz.
Ez az intézkedés azért volt fontos, mert Finnországban a 30-as években nagy volt a szegénység és a csecsemőhalandóság, és a várandós anyák általában nem fordultak orvoshoz. Az akkori adatok szerint minden 1000 csecsemőből 65 meghalt. A csomag bevezetése utáni évtizedekben ez az arány drasztikusan javulni kezdett. De ehhez természetesen az egészségügyi rendszer fejlődése is nagyban hozzájárult az 1960-as években.
A Washington Post márciusban arról számolt be, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott World Happiness Report már ötödik éve a világ legboldogabb országának minősítette Finnországot.
Liisi Hatinen, aki kommunikációs koordinátor Espooban, egy Helsinki közelében lévő városban, ugyanakkor kétgyermekes édesanya, azt mondja, ez részben azért van, mert „mindenki hozzáfér az alapokhoz”. Ez magában foglalja a garantált egészségügyi ellátást, a tandíjmentes oktatást és a megfizethető lakhatást.
„Ezek a programok jól átgondoltak és működnek, és megteremtik a boldogság alapját” – mondja Hatinen.
Emellett a munka és magánélet közötti egyensúly is nagyon fontos, és a finnek szerint ez is nagyszerűen működik. Jukka Multisilta, egy helsinki stratégiai tanácsadó azt mondta: „Öt hét szabadságot kapunk évente.”
Ugyanakkor Finnországban a nők helyzetére is nagy figyelmet fordítanak.
„Tényleg azt gondolom, hogy a nők helyzete nagyban hozzájárul a boldogságunkhoz. Elég, ha megnézzük a kormányunkat. Női miniszterelnökünk van. 36 éves. Aztán van még négy fontosabb miniszterünk, szintén fiatal nők. Szóval elég nagy a női erő.” – mondta Johanna Ovaska iskolaigazgató és kétgyerekes édesanya.
A finn kormány minden lehetséges módon támogatja az anyákat. A nők 3 év gyereknevelési szabadságot vehetnek ki, és az ingyenes bölcsőde és napközi már 8 hónapos kortól elérhető. Forrás