Rachel a metró peronján ült, és figyelte, ahogy az emberek elmennek mellette, és a saját dolgukkal törődnek. A következő metró néhány perc múlva érkezett; ezt már abból is kitalálta, hogy a felszállni készülő utasokat nézte. De Rachel nem ezért jött.
“Anyu, éhes vagyok, és fáj a lábam” – szólalt meg az ölében fekvő hatéves beteg fia, Dave törékeny, kétségbeesett hangja.
Rachel tudta, hogy elfogyott a pénze, miután mindent elköltött az ebédre. Letette maga elé az üres poharat, és egy szívéhez közel álló dalt kezdett énekelni…
Az édes hangjától elvonatkoztatott emberek úgy tűnt, nem vesznek tudomást a fájdalmáról. A legtöbben a telefonjukkal voltak elfoglalva, néhányan egy-két érmét kerestek, amit a poharába dobhattak, és néhányan még csak rá sem néztek.
Rachelt nem érdekelte a tudatlanságuk. Ő ott volt, alamizsnát keresett egy dalért cserébe, amelyet egész életében dúdolt. Kétségbeesett tekintete alatt a koszos padlót bámulta, és azt a dallamot énekelte, amit mindig is a kisfiának énekelt álomba.
“Istenem, kérlek, segíts legyőzni a küzdelmeimet. Még ha ezek az emberek egy-egy érmét is adnának bele, akkor is lenne elég pénzem, hogy vacsorát és kenőcsöt vegyek a fiamnak” – gondolta éneklés közben.
Néhány perccel később Rachel hallotta, hogy néhány érmét dobnak a poharába. Nem mosolygott, és fájdalmasan felnézett, hogy könnyein keresztül megköszönje az illetőnek. Érthető volt, hogy ő is csak egy újabb elhagyatott hajléktalan volt egy gyerekkel, aki a tehetségét használta fel a megélhetésre.
Több perc telt el, miközben Rachel újra és újra elénekelte a dalt. Először semmi sem tűnt szokatlannak. A metró megérkezett, és az emberek elkezdtek felszállni rá, miközben néhányan leszálltak, és a fő kijárat felé özönlöttek.
Rachel tartott egy kis szünetet, hogy megnézze, jól van-e a fia. “Dave, drágám, csak még néhány perc. És aztán indulj el innen, rendben?”
Dave éhes volt, és fájlalta a sérült lábát. Két nappal ezelőtt Dave szörnyen elesett játék közben. Ugyanabban a parkolóban történt, ahol anya és fia általában aludni szokott, egy halom régi kartonpapíron, amit a kukából szedtek össze.
A metrókocsi elrobogott a peron mellett, és Rachelt a jelenbe rázta. Köhögött, és újra énekelni kezdte a dallamot. De ezúttal egy gazdag férfi, aki épp akkor szállt le a metrókocsiról, kísértetiesen vonzódott a hangjához és a dalszöveghez. A 27 éves Jeffrey volt az, aki valamiért rájött, hogy ezt a dalt már hallotta korábban.
“Az a dal? Már hallottam korábban. De ki énekli? És honnan tudja a szöveget, amit csak a nagymamám, a húgom és én ismertünk?” – tűnődött, miközben közeledett ahhoz a helyhez, ahol Rachel állt.
Ahogy Jeffrey közeledett a helyhez, lassan könnyek gyűltek a szemébe. Rachel épp elmerült az édes dallamban, amikor egy férfi árnyéka esett rá, megzavarva őt.
“Ó, Istenem! RACHEL, te vagy az? Jézusom, annyira sajnálom!” – zokogott Jeffrey, és térdre rogyott. “Kérlek, bocsáss meg, hogy ezt tettem veled, húgom”.
Rachel szíve gyorsabban kezdett dobogn, mert ebben a pillanatban Rachel minden múltbéli fájdalma visszajött.
“Húgom? Istenem, Jeffrey, te vagy az?” – kiáltotta.
A testvérek sírva bámultak egymásra, visszatekintve arra az egy hibára, amit Jeffrey 18 évvel ezelőtt elkövetett, és ami Rachelnek a boldogságába került.
Amikor Jeffrey és Rachel kicsik voltak, elvesztették a szüleiket egy autóbalesetben. A nagymamájukhoz, Alice-hez költöztek, aki a szüleik helyett gondoskodott róluk. Ő volt mindenük, amijük volt.
Amikor a testvérek depressziósak voltak a szüleikre gondolva, gyakran énekelt nekik egy gyönyörű dallamot, hogy megvigasztalja őket. “Énekeljétek ezt a dalt, ha nehéznek érzitek a szíveteket. És sokkal jobban fogjátok érezni magatokat” – mondta gyakran, miközben Jeffreyt és Rachelt a karjaiban ringatta.
A család boldog volt azzal a kevéssel, amijük volt. Nem voltak gondok a paradicsomukban, egészen addig, amíg egy nap Alice meg nem halt szívrohamban. Elvesztése elviselhetetlen volt, és a gyerekeket egy gyermekotthonba adták, mielőtt még túltették volna magukat rajta, vagy rendesen meggyászolhatták volna. Jeffrey itt kapott egy új kezdetet, hogy rendbe hozza az életét.
Egy gazdag házaspár fogadta örökbe, míg Rachel ott maradt. Őt senki sem akarta, mert sántított. Csak a fogyatékosságát látták, nem a szívét, amely szeretetre és törődésre vágyott. Rachel összetört, de megvigasztalta, amikor Jeffrey megígérte, hogy visszatér érte. De ki gondolta volna, hogy ezzel az ígérettel együtt a szívét is összetöri?
“Megígérem, hogy visszajövök érted, húgom. Maradj erős és várj rám. Eljövök és magammal viszlek” – ígérte a kilencéves Jeffrey, mielőtt fájdalmasan elbúcsúzott volna a húgától. Az a végzetes nap volt az utolsó alkalom, amikor Rachel látta Jeffreyt. Soha nem jött vissza érte.
Jeffreyt elcsábította újdonsült gazdag élete, és lassan megfeledkezett kishúgáról és a neki tett ígéretéről. Feltételezte, hogy valaki majd örökbe fogadja, de a sors mást tartogatott szegény Rachel számára.
Rachel önszántából költözött ki az otthonból, miután betöltötte a 18. életévét. Beleszeretett egy férfiba, és arról álmodott, hogy együtt alapítanak családot. Rachel fiatal volt, gyönyörű és őrülten szerelmes. Bízott a férfiban, és azt hitte, hogy ő lesz a mindene, de tévedett.
Rachel álmai véget értek azon a napon, amikor a férfi dobta őt, amikor felfedte terhességét. Miután minden reményét elvesztette az életben, összeszedte magát, hogy a benne lévő fájdalomból táplálkozva éljen a gyermekéért.
Szegény Rachel nem talált munkát, mivel senki sem volt hajlandó felvenni őt előzetes tapasztalat nélkül. A fogyatékosságát csak gonosz kifogásnak tekintették, hogy ne vegyék fel.
Rachel életében egyre csak gyűltek a nehézségek, de egyetlen oka volt mosolyogni, amikor először tartotta a kezében a kis Dave-et. Hajléktalan volt, de elhatározta, hogy nem hagyja éhen halni a fiát. Rachel minden bátorságát összeszedve naponta elment a különböző metró- és buszállomásokra, és alamizsnáért cserébe elénekelte a nagymamája által tanított dalt.
“…És ezt tettem, hogy felneveljem a fiamat” – kiáltotta. Jeffrey bűntudatától gyötört lelkiismerete kérdezgetni kezdte, és nem tudott válaszolni. A fiatalember, aki ma már gazdag iparmágnás volt, aki örökbefogadó apja üzletét vette át, a bámészkodók szeme láttára megtette az elképzelhetetlent.
“Hugi, sajnálom. Tudom, hogy ez egy kis szó ahhoz képest, hogy milyen küzdelmeket kellett elviselned. De megígérem, hogy mostantól jobbá teszem a napjaidat” – mondta, miközben a karjába kapta a gyengélkedő Dave-et. Rachel megdöbbenve állt fel, és a sántítás miatt nehezen egyensúlyozott egy botra támaszkodva.
Jeffrey átkarolta Rachel vállát, és azt mondta: “Menjünk haza, hugi!”.
Rachel szemén meleg könnycseppek gördültek le. Évek óta először hulltak örömkönnyei, és érezte, hogy a szíve könnyebb lesz, amikor érezte a bátyja melegségét maga körül.
Ezen a napon Jeffrey és Rachel 18 szörnyű évnyi különélés után újra vissza találtak egymáshoz. Amellett, hogy Jeffrey luxusházában adott nekik szállást, kifizette kis unokaöccse kezelését is. Felbérelt egy gyógyfürdőterapeutát, hogy ápolja a húgát, és olyan sminket adjon neki, amely már nem emlékeztette az egész életében elszenvedett csúnya érzelmi sebekre.
A mai világban a legtöbben folyamatosan a pénz után száguldoznak. De vajon ez azt jelenti, hogy az ember könnyen megfeledkezhet a szeretteiről? Mit gondolsz, szerinted a Jeffreyhez hasonló testvéreknek tiszteletben kellene tartaniuk a kapcsolatokat, és nem szabadna a szeretetet pénzre cserélni?
Mit tanulhatunk ebből a történetből?
- A pénz csak anyagi javak a valódi kapcsolatokhoz képest. Amikor egy gazdag házaspár örökbe fogadta Jeffreyt, megígérte a húgának, Rachelnek, hogy eljön érte. De elmerült az újonnan szerzett gazdag életében, és elfelejtette az ígéretét. Elhagyta Rachelt, és megfeledkezett a létezéséről, mígnem 18 évvel később találkozott vele a metróállomáson.
- Minden küzdelem véget ér egyszer, ha hiszel Istenben. A nehéz idők ellenére Rachel mindig kérte Istent, hogy jóra forduljon az élete. Imája meghallgatásra talált, amikor elhidegült testvére vissza talált hozzá.
Ez egy kitalált történet, bármilyen hasonlóság a tényleges nevekkel vagy helyszínekkel pusztán véletlen egybeesés.