Ezeket ne csináljuk, ha hosszú életre vágyunk – a hosszabb életet biztosító kávé

A hosszú élet titkát sokan szerették volna megfejteni, de ez idáig csak sötétben tapogatóztak a tudósok. Természetesen ötletek és irányelvek mindig is léteztek azzal kapcsolatban, hogy mit is kellene tennünk, milyen életet is kellene élnünk, hogy minél több ideig éljünk, mégpedig egészségesen. Mutatunk is ezek közül néhányat, azaz bemutatunk néhány olyan ötletet, amelyek lehetővé teszik, hogy minél hosszabb ideig örülhessünk az életnek.

A hosszú élet egyik titka nem más, minthogy mértékletesen étkezünk, azaz egyszerre csak kisebb ételadagokat fogyasztunk, és ezzel elkerüljük a túlevést. Számos tanulmány mutatott ugyanis összefüggést az étkezési szokások, az étkezési mennyiség és a várható élettartam között. A kalóriabevitel ugyanis jelentősen meghatározza az élettartamot. Ha már a napi kalóriabevitelt lecsökkentjük mintegy 40-50%-kal, akkor is hosszabb élettartamra számíthatunk. Azonban ha nagyon lecsökkentjük a napi kalóriabevitelt, akkor a következő mellékhatásokkal kell számolnunk. Ilyen például a fokozott éhségérzet, a fáradtság, a csökkent libidó és a megnövekedett hidegérzékenység.

Köztudott, hogy a fizikai tevékenység, a rendszeres mozgás és sport szintén nagyon pozitívan hat a testi és lelki egészségre. Ha pedig egészségesek vagyunk, akkor hosszabb ideig is élhetünk.

A jó éjszakai alvás jó mentális egészséget biztosít, amely csökkenti a feszültség, a depresszió, a súlygyarapodás, a szív- és érrendszeri problémák és a fertőzések kialakulásának kockázatát.

A túlzott mértékű stressz hatalmas károkat okozhat a szervezetünkben, és ez jelentősen csökkentheti az élettartamot is. A stresszt nem mindig tudjuk elkerülni, azonban nagyon sokféle módszer és stratégia létezik annak csökkentésére, mint például az olvasás, a meditáció, a kreatív tevékenységek végzése, a sport, a szociális kapcsolatok ápolása.

A dohányzás rendkívül káros az egészségre nézve. Elsősorban a fizikai egészséget rombolja, de köztudott tény, hogy még a lelki egészségre is negatív hatást gyakorol. A rendszeres dohányzás akár éveket is elvehet az életünkből, hiszen gyulladást kelt a szervezetben, és a legtöbb rákos megbetegedés kialakulásáért is felelőssé tehető. Ha sikerül ettől a káros szenvedélytől megszabadulnunk, akkor jelentősen csökkenhet a rák, a szívbetegségek és a dohányzással összefüggő egyéb betegségek kockázata.

Világszerte és hazánkban az emberek jelentős hányada kávéval indítja a napot. Habár hozzáértők szerint éhgyomorra nem egészséges a kávé, azonban ha napközben fogyasztunk el 2-3 csészényit, akár hosszabb életet is élhetünk. Mi lehet ennek a magyarázata? Mutatjuk is a válaszokat.

Számos tanulmány számolt már be arról, hogy a kávé aktív vegyületei, mint például a koffein, segíthetnek a szervezetben kialakult gyulladás mérséklésében, akár megszüntetésében. Ez azért kulcsfontosságú, mivel a krónikus betegségek vagy a rákos betegségek előtt először egy akut majd egy krónikus gyulladás jön létre, amely évekig is eltarthat, az utóbbiból pedig bármiféle betegség kialakulhat.

A kávé nagyon sok biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. Az egyik a klorogénsav, amely nemcsak a glükózanyagcserét javítja, hanem az inzulinérzékenységet is. Ez azt jelenti, hogy javítja a szervezet cukorfeldolgozási képességét. A magasabb inzulinérzékenység azt jelenti, hogy a szervezet hatékonyan dolgozza fel a szervezetbe került cukrot, azaz stabilan tartja a vércukorszintet, és így nincs esély a cukorbetegség kialakulására.

A kávé olyan vegyületekben is bővelkedik, amelyek vagy megakadályozzák, vagy lassítják a sejtek károsodását, és a szervezetben csökkentik a szabad gyökök számát, amelyek krónikus gyulladáshoz és krónikus betegségekhez vezethetnek.

A koffein a központi idegrendszert is stimulálja, illetve enyhe hörgőtágító hatással is rendelkezik, azaz könnyebbé teszi a légzést, ellazítja a tüdő izmait és kitágítja a légutakat is. Sok tanulmány pedig azt írta le, hogy a mértékkel fogyasztott kávé még a szív- és érrendszeri kockázatokat is csökkenti, de nem közvetlenül, hanem azoknak a betegségeknek a kockázatait minimalizálja, amelyek szövődményeként kialakulhat szív- és érrendszeri megbetegedés.

A kávé a máj egészségét is védelmezi, ugyanis jelentősen lecsökkenti a májcirrózis és a májrák kialakulásának kockázatait. A klorogénsav és a koffein nem mellesleg remek vírusellenes hatásokkal is rendelkeznek.

A rendszeres kávéfogyasztás összefügg a neurodegeneratív betegségek kialakulásának alacsonyabb kockázatával is. Például sok tanulmány írta le, hogy a Parkinson-kór kialakulásának is nagyobb az esélye az olyan személyeknél, akik soha nem fogyasztanak kávét.