Ősszel az egyik kedvenc dolgom volt gyermekként, amikor megéreztem nagymamám konyhájába érve a szilvás gombóc semmihez sem fogható illatát. Azóta is az egyik nagy kedvencem a szilvás gombóc. Mutatom is nagymamám féltve őrzött receptjét, és egy-két praktikát a hagyományos szilvás gombóc elkészítéséhez.
Nagymama szilvás gombócának titka
Ha szeretitek a szilvás gombócot, és nem éritek be a gyorsfagyasztott bolti verzióval –mert ugye miért is érnétek be, ha egyszer nagyon egyszerűen elkészíthetitek a világ legfinomabb szilvás gombócát is-, akkor nagymamám csodareceptjét ajánlom nektek elkészítésre. Az egyik nagy titka ennek az ételnek, hogy rá kell szánni az időt. Annak ellenére, hogy nem egy nehéz pörköltről, vagy valami gourmet fogásról van szó, egy jó szilvás gombóchoz is idő kell, na meg türelem. A hagyományos szilvás gombóc krumpliból készül! Ez nem vita kérdése. Fene sem tudja, hogy a háborús ínység miatt, vagy, mert eleve tudták, hogy ide magas keményítő tartam kell, de ez tény. Ráadásul nem újkrumpli, hanem, magas keményítő tartalmú régi krumpli az ideális. Ha a szilva érésére már nem maradt belőle, akkor az új krumpliból is lehet régit varázsolni egy egyszerű trükkel: egyszerűen csak be kell tenni 70 fokos sütőbe, jó 20 percre, szárítani, ezzel kevesebb lesz benne a víz, és helyre áll a megfelelő keményítő arány. Minél magasabb a krumpli keményítő tartalma annál kevesebb lisztet kell a tésztába gyúrni, ennek köszönhetően pedig puhább lesz a gombóc. A lisztspórolás miatt a tésztából a tojás is kihagyható, mivel a tojás még több lisztet igényelne. A sóval ellenben nem kell spórolni. És persze a lényeg: a szilva legyen jó minőségű, hibátlan, apró szemű.
Miután ezeket az apróságokat tisztáztuk jöjjön is a nagyiféle félte őrzött szilvás gombóc recept! Azt persze még szeretnénk hozzátenni, hogy ahány ház, annyi szokás. Nem baj, ha te nem így ismered a receptet, nyugodtan változtathatsz saját szájízed, otthoni családi szokásaitok szerint! Semmi nincsen kőbe vésve, csak az, hogy az alábbi szilvás gombóc recept mennyei, nem lehet vele mellé fogni! Lapozz egyet és már mutatjuk is!
Hozzávalók a hagyományos szilvás gombóchoz
- 1 kg sárga krumpli, ha lehet régi
- 1 kg apró szemű szilva
- 30 dkg liszt, illetve annyi, amennyit felvesz a tészta, ez a krumpli nedvességtartamától is függ
- 15 dkg cukor
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 2 teáskanál só
- 5 dkg disznózsír, esetleg vajra cserélhető
- 3 dkg vaj vagy olaj a morzsához
- 20 dkg zsemlemorzsa
A hagyományos szilvás gombóc elkészítése
Első lépéskén a második legfontosabb hozzávalóval kezdünk: sós vízben megfőzzük a krumplit. Az lényegében mindegy, hogy héjastól, vagy a nélkül, darabokban vagy egészben, ahogy neked jól esik.
Amíg fő a krumpli a szilvát készítjük elő, hiszen üresen nem maradhat a kezünk a konyhában- ezt is a nagymamámtól tanultam. A szilvát megmossuk, félbe vágjuk, kimagozzuk, esetleg ha nagyobb, akkor négybe is lehet vágni. Ezután mehet bele egy kis fahéjas cukorba!
A krumpli, ha megfőtt, akkor megpucoljuk, ha eddig nem tettük volna, és krumplinyomóval, vagy villával összenyomjuk, teljesen pépes állagot kell kapni, a gombócevés közben senkinek nem hiányoznak a nagy krumpli darabok! Ha nem elég sós, ilyenkor még lehet és kell is hozzá adni.
Hozzáadjuk a zsírt, és megvárjuk, míg beleolvad, a lisztet csak ez után adagoljuk hozzá kis részletekben, hogy közben figyelni tudjunk az állagára. Akkor elég lisztes, ha már formálható a tészta anélkül, hogy a lisztezett kezünkre tapadna. Sok liszttől formálhatóbb lesz a tészta, de a gombóc kevésbé finom.
A masszát egy vastagon kilisztezett deszkára helyezzük, 4 felé daraboljuk, ezekből pedig . 5 centi átmérőjű rudakat sodrunk, és felszeljük 1-2 centis darabokra ezeket. Érdemes lisztezet késsel és kézzel dolgozni óvatos mozdulatokkal. Kissé ragacsos lehet a tészta, de annál finomabb lesz a gombóc!
Elkezdjük formálni a gombócokat az alábbi módszerrel: a tésztadarabból egyet a lisztezett bal kezünkbe veszünk, ellapítjuk, míg a szintén lisztes jobb kezünkkel, egy darab szilvával felkanalazunk valamennyit a fahéjas cukorból, és a tészta közepébe helyezzük, majd gombóccá formáljuk az egészet. Kész is egy szilvás gombóc, jöhet még több tíz és a főzés, na meg a forgatás!
Egy nagy fazékban vizet forralunk és beletesszük a gombócokat, türelmesnek kell lenni, nem szabad egyszerre sokat tenni bele! a gombóc akkor van kész, ha feljön a víz tetejére, ilyenkor hagyni kell még egy percet lebegni!
Ezzel egy időben egy serpenyőben vajat is forrósítunk és rászórjuk a zsemlemorzsát, kevergetés mellett megpirítjuk. A kész gombócokat szűrőkanállal kivesszük és megforgatjuk a pirított zsemlemorzsában. Na, most van igazán kész a szilvás gombócunk!