Egészségünk és jólétünk jelentős mértékben függ attól, hogy testünk hogyan képes eltávolítani a méreganyagokat. A környezetünk tele van toxikus anyagokkal, gondoljunk csak a tisztálkodószerek összetevőire vagy a rengeteg feldolgozott élelmiszerre. Kevés olyan ember van, akinek nincs szüksége időnként egy komoly méregtelenítésre. Legjobb módja ennek májunk méregtelenítése.
A szervezetünk szüntelenül dolgozik azon, hogy megőrizze egészségét. A méreganyagok eltávolításában a májunk rendkívül fontos szerepet játszik. Szinte fáradhatatlanul dolgozik vérünk méregtelenítésén, a zsír emésztéséhez szükséges epe előállításán, a hormonok lebontásán, valamint az alapvető vitaminok, ásványi anyagok, köztük a vas raktározásán.
Milyen veszélyek leselkednek májunkra?
Mindennapjaink során, akár otthoni, akár munkahelyi vagy egyéb környezetünkben, rengeteg méreganyaggal találkozunk, amelyek mind károsak lehetnek. A májunk egészségét veszélyeztető kockázati tényezők közé tartozik például az alacsony káliumszint, a túlzott alkoholfogyasztás, a vegyszereknek és környezeti mérgeknek való kitettség, az elhízás és a telített zsírokban gazdag étrend, valamint a sok feldolgozott élelmiszer fogyasztása. A kockázati tényezők közé sorolhatjuk még a különböző vírusos fertőzéseket és az autoimmun betegséget is.
Honnan vehetjük észre, hogy májunk nem működik megfelelően?
Van néhány jellemző tünet, amelynek megjelenésekor gyanakodhatunk arra, hogy májunk működésében zavar keletkezett. Ilyenek a puffadás és a túlzott gázképződés, a reflux és a gyomorégés, a székrekedés, a sárgás bőrszín, a magas vérnyomás, a depresszió, a sötét vizelet, a rosacea, a krónikus fáradtság vagy akár a túlzott izzadás.
Szerencsére van mód arra, hogy májunk működését támogassuk. Egy alapos májméregtelenítéssel akár már néhány héten belül jobban érezhetjük magunkat.
Máj méregtelenítése 5 lépésben
1. Távolítsuk el étrendünkből a káros összetevőket tartalmazó élelmiszereket!
A hidrogénezett olajok, a finomított cukor és a félkész, feldolgozott húskészítmények köztudottan negatív hatással lehetnek egészségünkre. Válasszunk helyettük egészséges ételeket, mint például sovány csirke- vagy pulykamellet, illetve friss gyümölcsöket és nyers zöldségeket.
2. Fogyasszunk nyers zöldségleveket!
Sajnos sokan nem képesek annyi nyers zöldséget megenni, amennyire a máj méregtelenítéséhez szükség lenne. A frissen készült zöldséglevek viszont segíthetnek megoldani ezt a problémát, ugyanis ezeket kedvünkre variálhatjuk, ízesíthetjük, így a számunkra kevésbé ízletes zöldségeket is könnyebben elfogyaszthatjuk. A zöldséglevek további előnye, hogy könnyebben felszívódnak és könnyebben emészthetők ilyen formában. Az ízesítésnél figyeljünk oda, hogy ne használjunk cukrot vagy más káros adalékanyagot, helyettük hívjuk segítségül a zöldfűszereket!
3. Válasszunk káliumban gazdag ételeket!
A káliumban gazdag élelmiszerek csökkentik a szisztolés vérnyomást, a koleszterinszintet és támogatják a szív- és érrendszer működését. Nem utolsó sorban pedig hozzájárulnak a máj tisztításához. Kiváló választás lehet az étrendbe illeszteni az édesburgonyát, a paradicsomot, a spenótot, a babféléket és a banánt.
4. Legyen étrendünk része a máj!
A fiatal, egészséges fűvel táplált szarvasmarhák vagy csirkék mája gazdag A- és B-vitaminban, folsavban, kolinban, vasban, rézben, cinkben, krómban és Q10-ben. Nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy a máj az egyik legtápanyagdúsabb élelmiszer, amit fogyaszthatunk.
5. Hívjuk segítségül a természet erejét!
A természet rengeteg kincset rejt magában, csak fel kell őket fedezni. A máj méregtelenítéséhez választhatjuk például a máriatövist, amelyet a méregtelenítő gyógynövények királyának is szoktak nevezni, ugyanis segít megszüntetni a nehézfémek, a gyógyszerek, a környezetszennyező anyagok és az alkohol felhalmozódását a májban.
Természetes segítség lehet továbbá a pitypang gyökere, ami tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Természetes vizelethajtó hatásának köszönhetően a máj gyorsabban képes eltávolítani a méreganyagokat.
Ne hagyjuk ki a sorból a kurkumát és a csalánt se. A kurkuma jótékonyan hat az emésztésre, segít helyreállítani az egészséges vércukoregyensúlyt, valamint támogatja a máj anyagcseréjét. A csalán pedig máj-, epe- és gyomorbántalmak esetén fejti ki jótékony hatását.