Jól néz ki az aranyszegély bármilyen pohár szélén? De valójában miért van rajta?
Lehet, hogy már te is elgondolkodtál rajta – miért van aranyszegény a pohár szélén? Nem csak milliomoséknál… Egy időben például a kávéspoharaknál volt nagy divat.
Az ok ugyanaz, mint amiért ezüst étkészletet gyártottak, vagy mondjuk aranyozottat.
A régi kilincsek, csapok, kopogtatók – minden, amit sokan megfoghattak rézből készültek, ami bár olcsóbb jóval, mint az ezüst, vagy arany megoldás, de az sem filléres dolog.
Ráadásul az edényeknél is nagyban használták a rezet – no és a vízcsöveknél is.
Sok egyéb jó tulajdonsága mellett a réznek (és minden fémnek különböző mértékben) van egy különlegessége – baktériumölő, vírusölő.
Persze nem úgy kell elképzelni, hogy szegény, ártatlan baci rákerül a pohár szélére, vagy mondjuk a kilincsre, és ott azon nyomban véget ér az „élete”, mert nem bírja a közeget – ehhez kicsit hosszabb idő kell. Bacitól, vírustól, fémtől, és környezettől függően.
Viszont nem véletlen, hogy egyes vagyonos emberek, akik már nem tudnak mit kezdeni pénzükkel – és ezzel arányosan jobban féltik egészségüket, életüket – előszeretettel használják az aranyat az illemhely „berendezésénél”, no meg a mosdóban, de vannak, akik ünnepi alkalmakkor arany étkészletet használnak.
Nagyanyáink idejében az ezüstnek volt nagy kultusza – kiváló baktériumölő hatással rendelkezik (ezüstkolloid) – de azért nem baj, ha nem minden nap ezt használjuk, mert vannak nemkívánatos hatásai is.
Szóval aranyszegény a pohár szélén azért is lehet, hogy garantáltan patyolat tiszta legyen a pohár mosogatás után.
No meg persze – tagadhatatlanul jól mutat – az aranyszegély igazi ünnepi hangulatot kölcsönöz a kancsónak, pohárnak, butéliának.