Ajahn Siripanyo, az a milliárdos maláj üzletember, aki felhagyva a materiális világ minden gazdagságával úgy határozott, hogy szerzetesként vonul vissza a világ elől. Ajahn Malajzia harmadik leggazdagabb emberének, Ananda Krishnan-nak a fia, akiről a Forbes magazin kiderítette, hogy összvagyona 5.4 billió dollárra tehető, ezzel ő tartja Ázsiában a 6. leggazdagabb embere címet. Apja két világméretű telekommunikációs hálózat tulajdonosa, sőt, a család az egykori maláj miniszter, Mahathir Mohamad kebelbarátja is egyben.
De térjünk csak vissza az ifjú milliárdosra, aki egy éles váltással lemondott minden vagyonáról és életét a spiritualitásnak szentelte.
A maláj burzsoához hasonlóan Ajahn is az Egyesült Királyságban tanult, aztán diplomázása után az újságírás területén helyezkedett el. Sok ember irigyelhette, ugyanis vagyona mellett remek érzéke volt a zsurnalisztikához, ám sikeres élete ellenére merész ötlettel állt elő.
Kezdetben csupán két hét erejéig tervezte, hogy megismerkedik a szerzetesek életmódjával, ám az ott töltött idő alatt ébredt rá, hogy a hátralevő életét a Buddhista tanoknak szeretné szentelni. Elhatározása oly erősnek bizonyult, hogy döntésében még azóta sem inogott meg és nem tért vissza a normális életéhez.
Ajahn saját bevallása szerint semmilyen vagyon vagy összeg nem okozott neki akkora örömöt, boldogságot és nyugalmat, mint amit a szerzeteseknél tapasztalt. Ajahn szerzetessé válásával a saját identitását is védeni szerette volna, ám ez nem sikerült túl hosszú ideig, ugyanis néhány hónap múlva 68 másik thai szerzetessel karöltve visszatért Malajziába, ahol a média azonnal felismerte és leleplezte.
A jelentések szerint, amikor apja Ananda Krishnan tudomást szerzett fia felszenteléséről, azonnal kereső csapatokat indított egész Észak-Thaiföld területén, és meg is találták egy eldugott buddhista kolostorban. Fia döntésén elszomorodva próbált kapcsolatba lépni vele és még vacsorázni is elhívta, ám a fiú tisztelettel visszautasította apját, mondván:
„Sajnálom, de nem tudok eleget tenni a meghívásnak. Mint minden szerzetesnek, úgy nekem is kérnem kell az ételt.”
Krishnan csupán ennyit osztott meg a nyilvánossággal fia döntése kapcsán: „Annak ellenére, hogy vagyonos vagyok, nem támogathatom a fiam. Nincs megengedve.”
Az apa-fia kapcsolat szerencsére nem romlott meg, így mikor Ajahn hazatér a szülővárosába a családja mindig tárt karokkal fogadja. Az idő múlásával pedig a vagyonos apa is ráébredt arra, hogy vagyonával másokon is többet segíthetne, így rendszeresen ajánl fel nagyobb pénzösszegeket jótékony célokból.
3 éve például egy Buddhista kolostort vásárolt meg, amelyet teljes mértékben felújított és 30 szobát rendezett be a benne lakó buddhista szerzetesek számára.
Ajahn azt vallja, hogy mindenki a saját maga sorsának a kovácsa, így csakis a mi kezünkben van a döntést azt illetően, hogy mivé válunk életünk során.
„Az élet sokba kerül, de a szeretet sokkal drágább. Az, hogy az életed története miképpen íródik, csakis rajtad áll” – vallja Ajahn Siripanyo.