Ki ne keresné manapság a fiatalság forrását és szeretné a fiatalos erőnlétét könnyen és sokáig fenntartani, minőségi életét meghosszabbítani. Tudományos kutatások igazolták a mák egészségre gyakorolt számos pozitív hatását. Szerencsére a mák fontos helyet foglal el ma is a magyar étkezési kultúrában, mégis valószínűleg kevesen ismerik áldásos gyógyhatásait.
Ki ne keresné manapság a fiatalság forrását és szeretné a fiatalos erőnlétét könnyen és sokáig fenntartani, minőségi életét meghosszabbítani. Tudományos kutatások igazolták a mák egészségre gyakorolt számos pozitív hatását. Szerencsére a mák fontos helyet foglal el ma is a magyar étkezési kultúrában, mégis valószínűleg kevesen ismerik áldásos gyógyhatásait.
Mit kell tudnunk a mákról?
Őshazája feltehetően Közép-Ázsia. Nálunk egynyári növény, mediterrán országokban évelő.
Vallási szertartásaikban a sumérok már Kr.e. 3000 körül használták a mákféléket.
Olaját, magját a táplálkozásban hasznosítjuk, de a mák az Ópium forrása is.
A mákgubó hatóanyagainak laboratóriumi elemzése és az eredmények rögzítése egy magyar kutató Kabay János gyógyszerész nevéhez fűződik:
A mákból nyerik a Morfint, a Kodeint melyek fájdalomcsillapítók, számos gyógyszer készül még belőle.
Már a középkorban alkalmazták fájdalomcsillapító, érzéstelenítőként. A görögök, rómaiak mézzel keverve fogyasztották.
Sok országban szigorúan szabályozzák termesztését. (Magyarországon pl. nem lehet fehér virágút, csak a lilás virágút termeszteni.)
Az érett magja kivételével, semmilyen részét nem engedélyezik fogyasztásra.
Tehát, amit nekünk szabad: az érett magot fogyasztani.
Erre viszont igen sokféle lehetőségünk van.
A mák olajának rendszeres fogyasztásával csökken, a vér összes lipid szintje, kedvezően szabályozza a koleszterin szintet.
A mákolaj nyugtatóan hat az idegrendszerre, segíti a pihentető alvást.
A latin nevében szereplő „somniferum” szó „álmot hozó”-t jelent.
A bőrünk pedig az olajától táplált és puha lesz.
A mák gazdagon tartalmaz magnéziumot, növényi zsírsavat, aminosavat, foszfort, kalciumot, káliumot és vasat. Hatását abban fejti ki, hogy lassítja az öregedési folyamatokat; megállítja csontszövetek leépülését, és elkezdi újra építeni. Továbbá elősegíti a magas vérnyomás csökkenését. A telítetlen zsírsav összetétele miatt, megelőzhető a trombózis és embólia kialakulása. Normalizálja a vér koleszterin szintet, miközben fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. Jelentős béltisztító hatása van: A kis fekete magok szinte emésztetlenül hagyják el a az emésztőrendszert, fellazítják a béltartalmat és letisztítják a bélcsatornák falait. A bélrendszer karbantartásában, mint takarító vesz részt. És nem utolsó sorban, szinte teljesen megszünteti (frontváltozásnál) a lábban keletkező görcsöt. Továbbá, növeli a szellemi teljesítőképességet, jótékonyan hat a sebek gyógyulására. És még egy érv szól mellette: ötödébe kerül, mint az agyon reklámozott étel-kiegészítők. Azt is tudnunk kell, hogy nem azonnal, fejti ki gyógyító hatását, de hosszabb távon (2-3 hónap) elteltével érezhetjük, hogy valami történt.
Használati és tárolási javaslat: A ledarált mákot kevés vízzel összekeverjük, mézzel ízesíthetjük, gőz fölött kissé összemelegítjük, dunsztosüvegbe tesszük, majd a hűtőbe tároljuk. Az első hónapokban naponta, minimum 1 evőkanállal fogyasztunk belőle. Később (a betegség súlyosságától függően) kétnaponként. 50 éves kor után nem tanácsos szüneteltetni, sem abbahagyni.
Szlovákiában több évvel ezelőtt egy egész temetőnyi sírt kellett exhumálni, mert áthelyezték azt a falu túlsó oldalára.
Mindenki legnagyobb meglepetésére a csontok teljesen ép állapotban voltak. Olyannyira, hogy tudományos vizsgálatot indítottak az okok felderítésére. Az eredmény egyszerre volt banális és megdöbbentő.
Kiderült, hogy a helyi lakosság rendszeresen, heti 3-5 alkalommal fogyasztott étkezési mákot különböző ételek formájában, mivel épp a máktermesztés volt a falu egyik fő bevételi forrása. A további tudományos kutatások kiderítették, hogy a mák olajának rendkívül magas foszfor tartalma volt a „felelős” a kalcium hatékony felszívódásáért, és a csontokba való beépüléséért.
A kutatások során létrehoztak két, egyenként 20-20 fős csoportot, melynek tagjai előrehaladott csontritkulásban szenvedő nők voltak. Az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, míg a másik napi 1-1 mokkáskanálnyi mákolajat szedett. Az eredmény mindenkit meggyőzött! A mákolajjal „kezelt” csoport valamennyi tagjának csontozata normális értéket mutatott már 12-16 hónapos kezelést követően.
Tanácsos tehát: hetente 3-szor fogyasztani mákos ételeket, vagy rendszeresen alkalmazni a gyógynövény szaküzletekben is kapható mák olajat. Vigyázat! Levegővel érintkezve gyorsan avasodik, ezért mihamarabb zárja vissza a kupakot, és tegye hűtőbe!
A mák nagyon egészséges. Nagy mennyiségben tartalmazza azokat az anyagokat, amelyek az egészséges táplálkozáshoz és a csont megtartásához szükségesek: ilyen a kalcium, a vas, de tartalmaz folsavat is, ami megkönnyíti ezek felszívódását.