A 8 legegészségesebb étel a hasnyálmirigy számára

Van ahol a májat királynőnek, a hasnyálmirigyet pedig hercegnőnek vagy ifjabb királynőnek nevezik. Ez a szerv valóban nagyon fontos a szervezetünk számára, és sok minden függ tőle. Mit tegyen az ember, hogy ne haragítsa magára ezt a szeszélyes és akaratos hercegnőt?

A hasnyálmirigy két létfontosságú testfunkcióban vesz részt: az emésztésben és a hormonális működésben. Enzimeket (amelyeket az ételek emésztéséhez használnak) és hormonokat termel, amelyek szabályozzák a szervezet anyagcsere-folyamatait.

A hasnyálmirigy bármilyen károsodása súlyos következményekkel és hosszan tartó, néha élethosszig tartó kezeléssel jár. Milyen élelmiszereket kell beépíteni az étrendbe, hogy ez a létfontosságú szerv ne betegedjen meg?

Brokkoli

A brokkoli pignint tartalmaz, amely védi a hasnyálmirigy szövetét a patogén hatásoktól. A maximális tápanyagtartalom érdekében próbálja meg nyersen vagy enyhén párolva fogyasztani a brokkolit.

Spenót

A spenót kiváló választás a hasnyálmirigy egészségének megőrzéséhez. A Journal of the National Cancer Institute című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a spenótot és más zöldségeket tartalmazó étrend erős védelmet nyújt a hasnyálmirigyrák ellen.

Joghurt

A joghurt probiotikumokat tartalmaz, amelyek erősítik az immunrendszert és javítják az emésztőrendszer működését. A hasnyálmirigy számára azok a joghurtok a legelőnyösebbek, amelyek minimális zsírtartalommal rendelkeznek, és nem tartalmaznak aromákat, színezékeket vagy ízfokozókat.

Tök

A sütőtök semlegesítő hatással van a savra, finom és lágy textúrájú, és nem tartalmaz sok rostot. Összetételében karotin, kálium, vitaminok, magnézium, réz, vas és pektin található. Ideális zöldség a hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedők étrendjébe.

Áfonya

Az áfonya nélkülözhetetlen a cukorbetegek számára. Az áfonyalevelekből, valamint a friss bogyókból készült tea csökkenti a vércukorszintet és serkenti a hasnyálmirigyet.
Az áfonya különböző készítményekben használható a hasnyálmirigy gyulladásainak enyhítésére, a máj tisztítására és az epekiválasztás javítására. Az áfonyát csak őrölve és hőkezelés után szabad használni, ha a hasnyálmirigy-gyulladás akuttá válik.

Hajdina

Tekintettel arra, hogy a hasnyálmirigy-betegség esetén az orvosok javasolják az étrend szénhidrátrészének jelentős csökkentését, a hajdinalisztből készült ételek méltó helyet foglalnak el a beteg étrendjében. Ugyanakkor a hajdina nem nélkülözi a növényi rostokat, amelyek hozzájárulnak a normális emésztéshez, a belek tisztításához és a méreganyagok eltávolításához.

A hajdina az egyik legnépszerűbb terméknek számít a hasnyálmirigy-gyulladás kezelésére. A diéta megkezdését követő ötödik naptól engedélyezett, amikor a fájdalom tünetei már nem jelentkeznek. Sűrű kását készítenek belőle, amelyet főzés után alaposan pürésítenek. Az ilyen ételeket olaj, só és cukor nélkül kell fogyasztani.

Vörös szőlő

A vörös szőlő kiváló forrása a resveratrolnak, egy erős antioxidánsnak, amely segít megszabadítani a sejteket a szabad gyököktől. A resveratrol erősíti az ereket és csökkenti a gyulladást. Ez az anyag a hasnyálmirigyrákban is csökkenti a sejthalált (apoptózis).

Édesgyökér gyökér

Ezt a gyógynövényt régóta használják számos egészségügyi probléma, többek között hasnyálmirigyproblémák esetén. Az édesgyökér gyökér erős gyulladáscsökkentő, és csökkentheti a hasnyálmirigy-gyulladással gyakran együtt járó fájdalmat és duzzanatot.

Ajánlott naponta három vagy több csésze édesgyökérteát inni, vagy étrend-kiegészítőket szedni. Tudnia kell, hogy egyeseknél az édesgyökér szedése esetén magas vérnyomás alakul ki. Szedése előtt konzultáljon orvosával, vagy rendszeresen mérje meg a vérnyomását.

A táplálkozási szakemberek úgy vélik, hogy a mérsékelt táplálkozás segít megőrizni a hasnyálmirigy egészségét. Az étrendnek tartalmaznia kell sovány húst és halat, olívaolajat, gabonaféléket, gyümölcsöket és zöldségeket, kompótokat, szárított fehér kenyeret és savanyú tejtermékeket. Kerülni kell az alkoholt, a kávét, a füstölt húsokat és az édességeket.

A hasnyálmirigy létfontosságú az egész szervezet számára. Ha bármilyen fájdalmat érez ezzel kapcsolatban, mielőbb forduljon orvoshoz. Jobb megelőzni a betegséget, mint utána hosszan és kimerítően kezelni.