Dávid mindig ablakos helyet talált magának a hazafelé tartó iskolabuszon. Mint mindig, most is szélesre tárta az ablakot, és hagyta, hogy a délutáni szellő végigsimítsa az arcát, miközben pillanatról pillanatra felidézte az aznapi játékot.
“Hihetetlen volt, amit ma a pályán műveltél!” – mondta az egyik társa.
“Azt hiszem, egy nemzeti szintű játékossal van dolgunk, srácok. Szerezzetek autogramot, amíg lehet!” – cukkolta egy másik játékos Davidot, és szinte túlságosan is megveregette a hátát.
Ez volt a távoli álom – játszani a hazájáért, és történelmet írni, mint minden futballhőse.
David szinte érezte az ízét; a győzelem és a büszkeség édes levegőjét, amikor a csapata és ő a kezében tartják az arany bajnoki trófeát, és mosolyogva állnak a fényképek elé.
David folyamatosan próbálta, mit fog mondani a kameráknak és az újságoknak a mérkőzés végén. Hogyan emelkedett fel a szerény kezdetekből. És hogy mennyire köszönhetett mindent az édesanyjának, amivé vált.
“Elnézést, leülhetek ide?”
David annyira elmerült az álmodozásban, hogy észre sem vette, hogy az egyik osztálytársa engedélyt kért, hogy leülhessen mellé.
A fiú leült David mellé, átölelte a hátizsákját, és elkezdte álmodni a saját álmát. ‘Én akarok a legjobb focista lenni az iskolában. Akárcsak David. El sem hiszem, hogy mellette ülök!’
A fiú igazi rajongója volt David játékának, és nem hagyott ki egy alkalmat sem, hogy megnézze, hogyan játszik. A fejében David volt minden, amilyen ő is szeretett volna lenni. Úgy akart játszani, mint ő, azt akarta, hogy olyan sok barátja legyen, mint neki, és még azt a díszes futballcipőt is fel akarta venni, amit David viselt.
Ezek a régi, szakadt cipők megteszik… egyelőre – gondolta a fiú, és zavarában az ülés alá rejtette a lábát.
Guillermo mindig is félénk volt, és kihívást jelentett számára a barátkozás. Egy nap a fiú végre összeszedte a bátorságát, hogy beszéljen hősével.
“Szia, David! Guillermo vagyok. Én vagyok a legnagyobb rajongód!”
“Ó? Szia, Guillermo! Köszönöm.”
Kínos csend lett, miközben David visszatért az álmodozáshoz.
“Nekem… nagyon tetszik a cipőd!” Guillermo kibökte az első dolgot, ami eszébe jutott.
“Ezek? Ezek nagyon régiek, és a talpuk már elkezdett leválni. Látnod kéne az új cipőket, amiket majd kapok…” David szeme felcsillant, amikor arra az álomszép tornacipőre gondolt, amire már régóta gyűjtögetett.
“Mesélj még róluk!” Guillermo lassan az ülés alá dugta a lábát. Nem akarta, hogy David lássa, milyen csúnya és szakadt a saját cipője.
“Hát, tökéletesek! Neon narancssárga színűek, és verhetetlen a tapadásuk…”
Már hét hónapja, hogy David pénzt gyűjtött, hogy megvehesse a kívánt tornacipőt. Ez volt az első alkalom, hogy a 12 éves fiú magának akart venni valamit. És mindezt úgy akarta megtenni, hogy ne terhelje az édesanyját. Tudta, milyen keményen dolgozik az édesanyja, aki küzdött, hogy eltartsa őt és két fiatalabb ikertestvérét.
“Anya, nem kell hozzájárulnod. Tracy-nek és Katie-nek hamarosan lesz a születésnapja, és neked spórolnod kell, hogy teapartit rendezhess”.
David elég pénzt gyűjtött össze. Ezt a minden reggeli rövid újságkihordással és a legutóbbi vakáción felállított limonádéstand takarításával érte el. Mígnem egy nap megtelt a malacperselye, és végre volt annyi pénze, hogy hazavihesse álmai cipőjét.
Aznap az iskolából hazafelé tartó buszon nem tudta abbahagyni a beszélgetést Guillermóval.
“Guillermo! Megcsináltam! Ma este a házi feladat után egyenesen a boltba megyek, és megveszem a város legjobb tornacipőjét. Sőt, érted is megyek, és elkísérhetsz a boltba. Ez lesz a legjobb érzés!”
Guillermo őszinte boldogságot érzett bálványa iránt. Ekkor a busz hirtelen megrázkódott egy kátyúban, és Guillermo egyik cipője leesett a busz padlójára.
David megdöbbent a kopott, megfeketedett cipő láttán. Egy pár vékony, gyenge minőségű nyári cipő volt, amely már túl sok évszakot látott. A talpán lyukak voltak, a vászon szétvált, és nyoma sem volt a fűzőnek.
Guillermo hagyta, hogy a másik cipő is leessen, engedve a szégyenérzetnek.
Davidnek könnyek gyűltek a szemébe, amikor a barátjára nézett, arcát a tenyerébe rejtette, és halkan, de féktelenül zokogott. A két fiú az út hátralévő részében nem tudta, mit mondjon egymásnak.
“5 órára légy készen!” David végül emlékeztette Guillermót az esti boltlátogatás tervére. Kizárt dolog, hogy David egyedül menjen a boltba. Azok után, amit látott, nem.
“Á, David! Azért jöttél, hogy elhozd az új futballcipődet? Itt vannak becsomagolva és készenlétben.”
“Várjon, uram. Tudna nekem mutatni egy párat kisebb méretben?” Mondta David, és egy pár kényelmes bakancsra mutatott.
A bolt tulajdonosa, Manning úr zavarba jött. “De amiket én csomagoltam, azok pontosan a te méreted, David”.
“Nem nekem, hanem a barátomnak itt” – válaszolta David.
Guillermo nem hitte el, amit hallott. Kizárt dolog, hogy hagyta volna, hogy David ilyet tegyen.
“Nem, David, nekem nem kell…”
David megszorította Guillermo kezét, és halkan pislogott, hogy megnyugtassa. “Megoldom, Guillermo. Mindig a hősödnek nevezel. Hadd próbáljak meg azzá válni számodra.”
Manning úr hallotta ezt a fiúk közötti szóváltást, és érezte, hogy a szeretet és a ragaszkodás melegsége felemelkedik a mellkasában. Pontosan tudta, mit kell tennie.
“Hú, ez nagyon jól áll neked, barátom. És ez az abszolút legjobb, ami ebben a boltban van.”
David végre elégedett volt a bakanccsal, amit a barátjának vásárolt. Guillermo szégyenkezése átváltott meghatottságba, hálába és tiszta örömbe a váratlan ajándék miatt.
Amikor a fiúk elhagyták az üzletet és elkerekeztek, Manning úr jelzett a személyzetének. “Figyeljen, van valami, amit azonnal el kell intéznünk…”
“David! Valaki keres az ajtóban! Tulajdonképpen egy egész teherautóval érkezett.” David édesanyja sem tudta mire vélni a furcsa látogatót.
Dávid az ajtóhoz sietett, és egy ismerős arcot talált. Manning úr volt az, a cipőbolt tulajdonosa. “Hallottam, hogy a barátoddal beszélgetsz a boltban, Dave. Tudom, mit tettél.”
David anyja odahajolt, a homlokán gyanakvás ránca ült.
“Tudom, mennyire akartad azokat a szöges tornacipőket, és láttalak limonádét árulni és újságot hordani. És ma láttam, hogy elengedted ezt a vágyadat, csak azért, hogy segíthess egy barátodon, aki nálad is nagyobb szükségben volt.”
David félénkségből lehajtotta a fejét, a szeme sarkából megpillantotta az anyja büszke tekintetét.
“És azt hiszem, az effajta kedvességet és barátságot manapság ünnepelni kellene. Úgyhogy gyerünk! Szálljatok fel ennek a teherautónak a hátuljára, és szedjetek fel annyi pár cipőt, amennyit csak akartok. Neked, az anyádnak és az ikreknek… A pénz miatt ne aggódjatok, ezt mind én állom.”
David habozott, és az anyjára nézett jóváhagyásért. Amint az asszony bólintott, izgatottan csillogó szemmel rohant a teherautó felé.
“Siess, még el kell jutnunk a barátod házához. Neki és a családjának is van ingyen cipő!”
Mit tanulunk ebből a történetből?
- Mindig segíts a rászorulókon, amikor csak tudsz. Bár Dávid keményen megdolgozott azért, hogy új tornacipőt vehessen, a pénzből segített Guillermónak, aki szakadt cipőt viselt.
- A kedvesség cselekedete ragályos lehet. A cipőbolt tulajdonosa észrevette David kedvességét. A fiú tettei inspirálták, és úgy döntött, hogy segít neki és barátja családjának.
Ez egy kitalált történet, bármilyen hasonlóság a tényleges nevekkel vagy helyszínekkel pusztán véletlen egybeesés.