A kövér porcsin (ismertebb nevén kövérke) a porcsinfélék családjába tartozó növényfaj.
Népies neve: disznója, disznóporcsin, kövérfű, kövérke, kövérlányka, poncsér.
Kifogástalanul csak 20-25 °C-on túli melegben fejlődik. Ez az időszak júniusban következik be. Homokos talajon fejlődik a legjobban, és ha már egyszer betelepedett a kertbe, akkor szinte kiirthatatlan. Amikor ezek a picike palánták megerősödnek, már hűvösebb időben is növekszik.
Kúszó szára csupasz, a talajról nem emelkedik fel, szétterülve borítja be. Hajtása elágazik, pozsgás növényekhez hasonlít. Rövid, alig egy cm hosszú, vastag, húsos levelei rövid nyéllel kapcsolódnak a szárhoz. Virágai kora délelőtt nyílnak. Toktermése több tíz vagy százezer, apró, fekete magot is rejthet. Néha tömegesen jelenik meg és borítja be a kiskertek, szántók közti utakat.
Régen főzeléknövényként fogyasztották húsos leveleit, szárát.
A friss növénynek megfőzve mai ismeretek szerint semmilyen mellékhatása nincs.
Ehető, egészséges és finom. Számos országban élelmiszerként és fűszerként is fogyasztott a kövér porcsin. Íze enyhén savanykás, nyersen van aki a cukorborsóhoz, van aki a sóskához hasonlítja az ízét.
Kövér porcsin történelem
Származása bizonytalan. Ázsiában őshonos, de Afrika és Amerika mérsékelten meleg területein is előfordul.
A porcsint az ókorban úgy tekintették, mint egy mágikus gyógynövényt.
Porcsin olyan gyógynövény, amelyet nagyon jól ismertek a régi időkben, sokkal szélesebb körben használták. Több ezer évvel ez előtt már ismerték jótékony hatását, de használata az 1900-as években kissé alább hagyott. Most kezd újra népszerűségre szert tenni.
Gyógyászati felhasználása
A kövér porcsin az omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény. E zsírsavak egyébként még a halolajban fordulnak elő. A kövér porcsinnak gyulladás- és véralvadásgátló immunerősítő, érelmeszesedést gátló hatóanyagai vannak.
Magas C- és E-vitamin, valamint béta-karotin és glutation tartalmának köszönhetően antioxidáns és immunerősítő hatást fejt ki. A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat.
Ásványi sókban gazdag és olyan bioaktív anyagokat tartalmaz, mint az oxálsavak, alkaloidák, zsírsavak, kumarinok, flavonoidok, szívglikozidok, glikozidok.
Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott. Mint megelőző szert az öregedés folyamatának lassítására is alkalmazzák. Hatásos segítséget nyújt reumatikus megbetegedések, izomgörcsök, aranyér esetén belsőleg és külsőleg pakolásként.
Mire használhatod még?
● Bőrgyulladásra, ekcémára, égési sebekre,
● enyhíti a stressz tüneteit és segít álmatlanságban,
● húgyúti betegségekre, gyulladásokra,
● fejfájásra, megfázásra, influenzára,
● fogínygyulladásra.
Egész nyáron virágzás előtt lehet gyűjteni a kövér porcsint. Nitrogénnel nem műtrágyázott helyről szedjük, mivel hajlamos a nitrátot felhalmozni. Jellegzetessége miatt nem téveszthető össze semmivel.
Felhasználhatjuk salátának, salátaadaléknak, diétás ételekhez, illetve vegetáriánus konyhában fűszernek. Levelei és szárai sós, fűszeres ízűek. A leveleket vajban megpárolva, levesek ízesítésére használhatjuk fel. Az idősebb leveleket spenótként készíthetjük el. Sült húsokhoz, illetve grillezett ételekhez kiváló. Fiatal levelei a paradicsomsaláta finom ízesítője. A fiatal levelek sószegény diétás ételek ízesítésére alkalmas.
Télire, megsózva, üvegekbe rakva, ecettel vagy borral felöntve tartósítható. Szárítva elveszti értékes íz- és zamatanyagait, de kitűnően bírja a fagyasztást.
Hogyan használd belsőleg?
A friss növényt gőzön párold meg, majd hidegen vagy melegen fogyaszd!
Hogyan használd külsőleg?
Hideg vagy meleg borogatás: 100 g friss növényt tegyél 1 dl hideg vízbe, forrald fel, majd 15-30 percig lassú tűzön forrald. Naponta 1-2 alkalommal borogasd a fájó testrészt.