Az 5 legjobb természetes gyógymód köhögés ellen

A köhögés a megfázás egyik legkellemetlenebb tünete lehet, hiszen nemcsak a mindennapi tevékenységeinkben akadályozhat meg, de a pihentető alvást is lehetetlenné teheti. Van azonban néhány természetes gyógymód, ami meglepően sokat segíthet. Érdemes megjegyezni ezeket, hogy legközelebb felvehesd a harcot a köhögés ellen – írja a LiveStrong.com.

1. Méz

A méz az egyik legjobb természetes gyógymód köhögés ellen.

A ​British Medical Journal 2021. áprilisi számában megjelent tanulmány szerint a méz hatékonyabban csökkenti a köhögés gyakoriságát és súlyosságát, mint a vény nélkül kapható köhögés elleni szirupok. Egy másik tanulmány pedig azt is megállapította, hogy lefekvés előtt fogyasztva abban is segít, hogy jobban aludjunk.

A méz köhögéscsillapítóként működik, és tanulmányok szerint ugyanolyan hatékony, mint a dextrometorfán (a köhögés elleni szirupok egyik gyakori összetevője). Ugyanakkor gyulladáscsökkentő hatása is van, bevonja a gyulladt területet, és megnyugtatja az irritált idegeket.

Az Új-Zélandról és Ausztráliából származó manuka méz az utóbbi években igazi csodaszerként tett szert hírnévre. Ezt többek között egy 2016-os tanulmánynak köszönheti, ami azt sugallta, hogy a manuka méz magasabb szintű antibakteriális aktivitással rendelkezik, mint más mézek, amit valószínűleg a manuka nevű növény virágainak nektárjában található egyedülálló fitokemikáliáknak köszönhet. De vajon valóban megéri ez a méregdrága termék az árát?

Dr. Lynn Gershan, a Minnesota Egyetem Orvosi Karának professzora szerint a felhajtást nem támasztják alá tények. Elmondása szerint a vizsgálatok sokféle mézet teszteltek, és mindegyik egyformán enyhítette a köhögést.

A méz tehát az egyik leggyorsabb és legjobb módja a köhögés csillapításának, ráadásul teljesen természetes is. Ha legközelebb rád tör a köhögés, csak vegyél be egy-két teáskanál mézet, és hagyd, hogy lassan feloldódjon a nyelveden. Fontos azonban tudni, hogy egyévesnél kisebb babáknak még kis mennyiségben sem szabad mézet adni, mert csecsemőkori botulizmus alakulhat ki náluk.

A zsályás vagy kakukkfüves méz még hatékonyabb lehet

Ezek a gyógynövények antibakteriális és vírusellenes hatással rendelkeznek, ezért fokozhatják a méz jótékony hatását.

Tölts meg egy csavaros üveget félig friss, apróra vágott zsályával vagy kakukkfűvel, vagy körülbelül egyharmadáig, ha szárított fűszernövényeket használsz, aztán töltsd fel az üveget mézzel. Zárd le, és hagyd legalább egy hétig hűvös, száraz helyen állni. Ezután melegítsd fel a keveréket alacsony lángon egy lábosban, és szűrd le a fűszernövényeket. Szükség esetén vegyél be egy-két kanállal a fűszernövényekkel ízesített mézből.

2. Gyömbér

A gyömbér is nagyszerűen csillapíthatja a köhögést. A forró gyömbér tea nagyszerű gyógymód lehet a vírusok okozta hűlésre.

A gyömbérnek ugyanakkor prokinetikus hatása van, ami azt jelenti, hogy segít az ételnek áthaladni a gyomron és a vékonybélen, vagyis felgyorsítja az emésztést, így megszüntetheti a reflux okozta köhögést is.

Gyömbértea köhögésre

A teát elkészítheted készen csomagolt gyömbérporból, vagy friss gyömbérből is. Ehhez szeletelj fel vékonyan egy kisebb darab gyömbért, és hagyd főni egy csészényi vízben néhány percig.

3. Vörös szil

A vörös szil (Ulmus rubra) egy Észak-Amerikában őshonos szilfafaj, aminek több száz éve használják a kérgét a köhögés csillapítására. A vörös szil a mézhez hasonlóan gyulladáscsökkentő hatású, és mivel bevonja a torkot és a nyelőcsövet, krónikus köhögés és reflux esetén egyaránt hatásos. A legjobb megoldás, ha teaként fogyasztjuk, esetleg mályvagyökérrel keverve, ami szintén gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású.

4. Párásító

A párásító berendezés különösen az éjszakai száraz köhögés ellen lehet hatásos. A száraz levegő irritálja a torkot, ezért egy párásító sokat segíthet. A párás levegő elvékonyítja a nyálkát, és ezáltal megkönnyíti a légzést.

Egy 2019-es tanulmány azt is kimutatta, hogy nedves környezetben a szervezetünk jobban leküzdi a fertőzést, mint száraz környezetben.

Ha párásítót használsz, figyelj a rendszeres és alapos tisztításra, hogy megakadályozd a penész kialakulását.

5. Gyógynövényes gargalizálás

A zsálya és a kakukkfű szintén rendkívül hatásosak lehetnek köhögés ellen. A zsálya antibakteriális, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és vírusellenes hatással rendelkezik, a kakukkfű alapú készítmények pedig egy 2015-ben a Complementary Medicine Research-ben megjelent tanulmány szerint jelentősen csökkentik a köhögés gyakoriságát és súlyosságát.

Hurutos köhögés esetén, vagy ha úgy érezzük, hogy az összegyűlt váladék nem tud felszabadulni, a zsályás vagy kakukkfüves gargalizálás különösen hatékony lehet. A levelekben lévő illóolajok elvékonyítják a nyálkát, a meleg folyadék pedig szintén segít annak felszakításában.

Fontos tudni, hogy hurutos köhögés esetén, vagyis amikor valamilyen váladékot köhögünk fel, kerülni kell azokat a köhögés elleni természetes gyógymódokat, amelyek bevonják a torkunkat, mint például a méz, a vörös szil vagy a mályvagyökér.

Hogy gargalizáljunk gyógynövényekkel

Tölts meg egy teatojást 1-2 teáskanál szárított vagy friss zsályával és/vagy kakukkfűvel. Helyed a teatojást egy csészébe, és öntsd fel forró vízzel, és hagyd állni néhány percig. Amikor már langyosra hűlt, gargalizálj ezzel a főzettel körülbelül 30 másodpercig.

Milyen vitaminokat érdemes szedni megfázás, köhögés esetén

A vitaminok megerősítik az immunrendszert, miközben a szervezetünk leküzdi a fertőzést, de önmagukban nem szüntetik meg a megfázás vagy a reflux okozta köhögést.

Az A-vitamin gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és kulcsfontosságú szerepet játszik az új szövetek és sejtek növekedésében és fenntartásában – különösen ami a tüdő működését illeti. A Journal of Nutrition 2014 áprilisában megjelent tanulmányában az A-vitamin-hiányt összefüggésbe hozták a köhögés fokozott kockázatával.

A C-vitamin is fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében, de önmagában ez sem szünteti meg a megfázás tüneteit.

A-vitamin legjobb forrásai a máj, a narancssárga és sárga zöldségek, gyümölcsök, a leveles zöldségek, a tejtermékek és az olajos halak. A C-vitaminban gazdag ételek közé tartozik a piros és zöld kaliforniai paprika, a kivi, a brokkoli, az eper és a kelbimbó.

Az ananász lé és az almabor ecet

Az utóbbi időben teret hódított a közösségi médiában az az elmélet, amely szerint az ananász lé csillapíthatja a köhögést. Bár ezt egyelőre nem erősítették meg kutatások, savassága miatt hatásos lehet a lerakódott váladék felszakításában. Ugyanez az almabor ecetre is igaz lehet.