Ez a gaz a világ egyik leghasznosabb gyógynövénye!

Hihetetlen? – pedig bizony így van Ő személyesen a kövér porcsin. Kövér azért, mert levelei vaskosak, húsosak – szára hasonlít a porcsinrózsáéhoz, amit más néven portulácskának neveznek.

De mi most a kövér porcsinnal foglalkozunk. Ez egy egész könnyen kihúzható – még kövek közül is – gyomnövény, mivel gyökere nem szerteágazó. Érdemes begyűjteni, fogyasztani, szárítani – mert gyógyhatása egyszerűen kiváló.

Rendkívül jó immunerősítő hatása van, lassítja az öregedés folyamatát, tele van antioxidánsokkal is. Védi az artériákat, hatással van a vér koleszterin-, és cukorszintjére, kiváló vértisztító, vérzéscsillapító hatású.

Kell ettől több? Bár könnyen kihúzható a földből, ettől függetlenül megszabadulni tőle nehéz, újra nő. Szerencsére – most már kimondhatjuk. Indiából, Perzsiából származik állítólag.

Van, ahol termesztik is, és ételeket készítenek belőle. Erőteljességére jellemző, hogy magjai a földben akár 40 évig is életképesek lehetnek. Még a gyomírtók is nehezen lesznek rajta úrrá. Nagy mennyiségben tartalmaz Omega 3 zsírsavat.

Nagyon sok A-vitamint tartalmaz – legalábbis zöld színéhez viszonyítva, ez jó a látásnak, és a rákos betegségek megelőzésében is nagy szerepet játszik. Erős antioxidáns, magas a B-, C-vitamin tartalma, van benne niacin, riboflavin, kalcium, magnézium, és még vas is. Egyenesen szuper.

Használhatjuk frissen salátaként, de főzelékekbe is csempészhetünk belőle. Bár szokták szárítani is, annyira nem érdemes – mert az ízének, állagának annyi lesz. Persze attól még ásványi anyagokat tartalmaz.

Nagyon jó hatású – Szív és érrendszeri betegségek kezelésére, koleszterinszint csökkentésre, aranyérre, érelmeszesedés megelőzésére, izomgörcsökre, reumára Íze savanykás, finom főzve, de salátákba rakhatjuk, levest főzhetünk belőle, vagy mással keverve. Főzelékbe rakhatjuk, készíthetünk belőle különféle krémlevesek – ezt is akár mással keverve, aminél nem probléma savanykás íze.

Tehetjük turmixokba is, de akár felvágva kenyérre is szórhatjuk. Savanyúságként is ehetjük – ugyanúgy kell elrakni télire mint az uborkát – semmi mást nem kell rárakni, csak a megszokott ecetes levet.