Sunil Shah, a kutatásban résztvevő orvos elmondta, a szenvedésnek hatásai vannak az egészségre. A stresszhormonok szintjének megnövekedése vérrögöket képezhet és magas vérnyomást eredményezhet. Azon személyek esetén, akik közeli hozzátartozójukat, vagy barátjukat veszítették el, megnő a szívinfarktus és agyvérzés kockázata. Ez különösen a tragédia utáni első hónap alatt magas, majd az idő múlásával fokozatosan csökken.
Vannak, akik fájdalmukban elveszítik az étvágyukat, nem tudnak aludni, ez pedig jelentősen gyengíti az immunrendszert. Azok esetében, akik krónikus betegségeikre szednek gyógyszereket, ám a gyász miatt hanyagolják a gyógyszeres kezelést, még nagyobb a kockázata az infarktusnak és az agyvérzésnek. Ezért különösen fontos a család és a barátok részéről, hogy a lehető legtöbb időt töltsék a gyászolóval, főleg az első három hónapban.
Veszélyes emocionális helyzetek nem csak halálesetekkor állhatnak elő, hanem például válás, vagy lottónyeremény esetén is, hisz ilyenkor túlteng az adrenalin a szervezetben, ami jelentősen megterheli a szív működését.