Ilyen árváltozás várható a kenyérnél! Ez várhat a vásárlókra
Rossz hír, hogy egyre drágul a malmi búza itthon, ami valószínűleg hamarosan a liszt és a kenyér árában is meg fog jelenni, áremelésre számíthatunk. A kereskedők, ha tehetik szívesen vásárolnának olcsóbb import gabonát, de az ukrán gabona behozatalát tiltja a magyar állam, az orosz búzát pedig az EU védővámokkal drágítja meg.
Jó példa, hogy egy magyarországi nyugat-dunántúli gazda 100 forintért kínálja a búza kilóját, ami tonnánként 100 ezer forintot jelent, de más gazdák is hasonló áron kínálják az idei búzát. Az Alföldön kicsit olcsóbb, de még így is elég magas 80 ezer forintos mázsánkénti árat adnak meg. Az árak emelkedését az is jól mutatja, hogy az Agrárközgazdasági Intézet szeptember közepi adatai szerint, a belföldi étkezési búza ára, akkor még csak tonnánként 73 588 forint volt, a takarmánybúzáé pedig 72 520 forint.
Az unióban az idei búzatermés az elvárttól alacsonyabb lett, összesen 122 tonna, és ez is felhajtó hatással van a hazai árakra. Franciaország és Németországban különösen nagy a hozamcsökkenés. A párizsi árutőzsdén (MATIF) szeptember 23-án a kenyérgabona határidős ára tonnánként 96 939 forintra ugrott fel. A Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára, Pótsa Zsófia elmondása szerint a malmi és a takarmánybúza ára jelentősen eltér, így sajnos a malmok kénytelenek jóval drágábban beszerezni az alapanyagot.
Az lemaradhat most, aki az árcsökkenésre vár, hiszen most nagyobb a kereslet mint a kínálat, a nyugat-európai vevők is sorban állnak az alapanyagokért. A malmok még időben be tudják szerezni a búzát, de az árak emelkedése miatt a többletköltségeket nem tudják kigazdálkodni. A magasabb malmi búzaárak közvetlen hatása a liszt árakra is, ami végül a sütőipari termékek, mint például a kenyér árát is növelni fogják.