Szeretjük, ha kellemes illat terjeng a lakásunkban, de egyáltalán nem veszélytelen az egészségünkre nézve, ha illatosított gyertyákat, füstölőket, vagy más mesterséges illatanyagokkal teli termékeket használunk.
Az illatosítók kellemes légkört teremtenek a lakásban, elnyomják a kellemetlen szagokat, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy nagyon sok szintetikus illatanyagot tartalmaznak. Ezek a toxikus anyagok leginkább a várandós nőkre, a gyerekekre, háziállatokra, és krónikus betegséggel küzdőkre veszélyesek-tájékoztatnak a szakemberek. Hogy csak egy pár káros összetevőt említsünk: ftalátok, formaldehidek, aceton, fenol, propán stb.
Belélegezve, ezek a véráramba kerülnek, és számos betegség kiváltói lehetnek. Ha a következő tüneteket észleljük, akkor mindenképp iktassuk ki az életünkből a mesterséges illatanyagokat:
- hányinger
- hányás
- fejfájás
- szédülés
- hasi fájdalom
- allergiás bőrkiütés
- légszomj
- könnyezés
- köhögés
Kialakulhat azonban asztmás roham, bronchitis, tüdőgyulladás, de akár máj-, vese-, és idegrendszeri károsodás is.
Ha tehetjük válasszunk növényi alapanyagú, toxikus adalékanyagtól mentes légfrissítőt. Olyat amelyik nem allergén, biológiailag lebomlik, nem tartalmaz formaldehideket, és ftalátokat.
Az illatos gyertyák kellemesek az orrunk számára, de ha tudnánk, hogy mi minden van bennük, soha többé nem vennénk belőlük. Asztmát, tüdőproblémát, allergiás reakciókat válthatnak ki.
A füstölő pálcák szintén számos káros anyagot tartalmaznak, ezért ne tartózkodjunk a helyiségében, míg az illatos füst el nem száll. Utána ajánlott szellőztetni egy alaposat.
A legjobb azonban az lenne, ha házilag készített légfrissítőket használnák, amelyek csak természetes anyagokat tartalmaznak. Előállításukhoz használhatunk például citrusokat, narancsot, citromot, grapefruitot, fahéjat, szegfűszeget, mentát, citromfüvet.