A céklalé rengeteg pozitív egészségügyi hatással rendelkezik!
A máj védelmezőjeként ismert cékláról egy ideje az a hír kering, hogy a legegészségesebb őszi szezonális zöldség. Ez a “szuperélelmiszer” kiváló B-vitamin-, folát-, mangán- és káliumforrás, de nagyon sok benne a C-vitamin, magnézium, vas, réz és foszfor is.
Dr. Oz szerint több páciense is arról számolt be, hogy a céklalé kúraszerű fogyasztása után sokkal energikusabbnak és egészségesebbnek érezte magát.
“Úgy tűnik, hogy a céklalé segít a testnek jobban reagálni a különböző feladatokra, egyensúlyban tartja az oxigénszintet, növelve a szervezet ellenállóképességét is” – mondja az amerikai szakember.
A cékla az egyik legjobb természetes antioxidáns és nitrát-forrás. A nitrátok serkentik a vérkeringését, megnövelik az erekben lévő molekulák számát, elősegítik az erek tágulását, lehetővé téve az oxigén hatékonyabb keringését.
A vérnyomás szabályozása érdekében céklalevet vagy magát a céklát ajánlott inkább fogyasztani?
Sok esetben maga a cékla a leghatékonyabb, hiszen az összes tápanyag és rost megtalálható benne. A vérnyomás és a vérkeringés szabályozása érdekében azonban a céklalé sokkal hatékonyabb.
A főtt cékla kevesebb tápanyagot tartalmaz, mint a frissen facsart céklalé. Ha minden reggel megiszunk egy pohár céklalevet, akkor 100%-ban élvezni tudjuk a cékla egészséges hatást.
Mennyi céklalevet ajánlott fogyasztani?
Naponta 1-2 pohár céklalé jelentősen befolyásolja a vérnyomást. Dr. Oz elmondása szerint a legtöbb orvos valóban meglepődött azon, hogy ez a mennyiség is elég ahhoz, hogy pozitív változás álljon be.
A cékla nem egy drága étel, bármelyik szupermarketből beszerezhető és könnyen elkészíthető otthon is pillanatok alatt a frissen facsart lé.
Vannak-e mellékhatásai a céklalének?
A céklalé egyetlen “mellékhatása” az, hogy a vizeletet vöröses színűre festi, de emiatt nem kell aggódni. Mivel a cékla sok oxalátot tartalmaz, a vesekőre vagy homokra hajlamos személyek jobb ha nem fogyasztják.
A céklalé pozitív tulajdonságai:
– a céklában található béta-cianin nevű anyag segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből és megelőzni a rákos megbetegedéseket;
– segít az epehólyag-betegségek gyógyításában, a koleszterinszint csökkentésében és a köszvény gyógyításában;
– megakadályozza a vérrögök képződését és a koleszterin lerakódását az erekben;
– igen magas a B1- B2-, C-vitamin és folsav tartalma;
– olyan aminosavakat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek az izomszövet fejlődésében és fenntartásában;
– jódot tartalmaz, éppen ezért pozitív hatással van a pajzsmirigy működésére;
– magas káliumtartalma miatt erősíti a szívizmot;
– csökkenti a vérnyomást, megakadályozza a szívroham, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.